Zkouška ohněm, pardon, kouřem

Zkouška ohněm, pardon, kouřem

Na Lanzarote se traduje několik velmi populárních legend, příběhy většiny z nich jsou však na náš vkus trochu mdlé a postrádají bujnou fantazii – jsou prostě, takříkajíc, odrazem místní letory. Asi nejzajímavější je tato:

Koncem 14. století začalo období kolonizace Kanárských ostrovů Španěly. Jednoho dne připlula k Lanzarote loď, které velel Martín Ruiz de Avendaño. Ostrované se pod vedením místního krále jménem Zonzamas začali připravovat k boji. Španělský kapitán však dal najevo, že přichází v míru, vyměnil si s náčelníkem Zonzamasem dary a dokonce byl pozván, aby před odplutím strávil několik nocí v královské rezidenci.

O 9 měsíců později porodila královna Fayna dcerku. Dostala jméno Ico, ale protože měla bílou pleť a světlé vlásky, král ani ostatní sourozenci ji kvůli evidentně cizoložnému původu do rodiny nepřijali. Čas plynul, královský pár Fayna a Zonzamas zemřel, a regentem se stal syn Timanfaya. Jeho sestra Ico mezitím vyrostla do mimořádné krásy a provdala se za šlechtice Guanareme.

Krátce na to se vrátili Španělé, tentokrát s jediným cílem –  dovézt zpátky do Španělska otroky. Jedním ze zajatců byl – bohužel – také Timanfaya, takže bylo nutné zvolit nového krále. Shromáždění stařešinů se usneslo, že nejlepším kandidátem je Guanareme, což však znamenalo vzít na milost také jeho manželku Ico, která podle barvy pleti a vlasů byla evidentně potomkem právě těch dobyvatelů, kteří ostrovany tak zdecimovali. Po mnoha úvahách bylo rozhodnuto, že Ico musí podstoupit zkoušku, která ukáže, zda je titulu královny hodna, či ne. Spolu se třemi dalšími ženami nešlechtického původu ji zavřou do jeskyně, kterou poté naplní hustým kouřem. Pokud jí v žilách koluje šlechtická krev, zkoušku přežije, pokud ne, zahyne společně se třemi dalšími ženami.

Ico však měla štěstí, že ji den před zmíněnou zkouškou navštívila bývalá chůva, která jí donesla houbu a poradila, aby ji navlhčila jakmile do jeskyně začne proudit kouř a dýchala skrz ni. Když poté jeskyni otevřeli a uviděli, že plebejské ženy jsou mrtvé, zatímco Ico zůstala naživu, byl jí přiznán statut královny a její původ už nikdy nikdo nezpochybňoval.

Doufám, přátelé, že vám neuniklo, že Lanzarote dle legendy nebyl ostrovem žádných pastevců koz, rybářů anebo jiných chudáků, ale hemžil se šlechtici!!! (asi největší fantazie této legendy 😀)