… vídáte na každém rohu. Některé jsou vtipně pragmatické, např. ten z Almería na úvodním obrázku: „Vyléčený pacient je jako klient ztracený“. Jiné hlásají osvětu, třeba jako ten na záchodcích v Arrieta: „Sice nejsi hasič, ale máš hadici, tak dobře miř a nechčij mimo“.
Jiné jsou poetické: „Dokážu žít bez tebe, ale žít s tebou je lepší“.
Další (dálnice z Arrecife do Tíasu) jsou vysloveně motivační: „Nevěděl(a) jsem, co si vzít na sebe, tak jsem si oblékl(a) úsměv“ (možná inspirace pro Čechy? 😊).
A ještě další (dámské toalety v pizzerii Arrieta) odrážejí horkou současnost: „Každá osoba, která se identifikuje jako ŽENA, je na těchto záchodcích vítána“.
K poslednímu uvedenému nápisu by se asi hodilo dodat, že Španělsko v únoru letošního roku schválilo zákon, který je jedním z nejprogresívnějších a nejbenevolentnějších na světě, co se týče problematiky změny pohlaví. Stačí, aby osoba starší 16 let prohlásila, se kterým pohlavím se identifikuje, a to je vše. Nemusí podstoupit žádnou hormonální léčbu ani operativní zákrok. U osob ve věkovém rozmezí 14 – 16 let je zapotřebí souhlasu rodičů (případně právních zástupců), a ve věkovém rozmezí 12 – 14 let je ke změně pohlaví nutný souhlas soudu.
S výše uvedeným přímo souvisí skutečnost, že už jsem na španělských dámských toaletách několikrát potkala vizuálně jednoznačného muže. V prvním případě jsem „ho“ upozornila, že pánské toalety jsou vedle a „on“ mi odpověděl, že to ví, ale je ŽENA, a ať si hledím svého. Navíc se tvářil tak, že jsem si nebyla jistá, zda mi jednu neubalí. Příště už jsem si podobné poučování odpustila.