Na Tenerife taky hoří...

Na Tenerife taky hoří...

České Švýcarsko v posledních dnech sužuje oheň, který se přes veškerou snahu stovek hasičů stále nedaří dostat pod kontrolu. Španělsko – Kanárské ostrovy nevyjímaje – se s obřími letními požáry potýká rok co rok.
Co se týče Kanárských ostrovů, v srpnu 2019 zachvátil obrovský požár v severozápadní části Gran Canaria oblast o rozloze 10 000 hektarů. V souvislosti s erupcí sopky na ostrově La Palma a následnému mnohatýdennímu výronu lávy vzniklo taky mnoho menších lokálních požárů.
V letošním roce je zatím největším lesním požárem ten, který se rozhořel minulý čtvrtek v severní části Tenerife. Plameny dosud zničily přes 2 700 hektarů lesa, vynutily si evakuaci 600 lidí a blíží se mimo jiné k národnímu parku Teide (svahy nejvyšší hory Španělska) a také k vesnici Icod de los Vinos, kde roste údajně vůbec nejstarší stromová dracéna na světě. Při mé první návštěvě Tenerife před mnoha lety průvodce tvrdil, že je stará více než 3000 let, seriózní výzkumy však její stáří odhadují „pouze“ na něco přes 700 let (i tak úctyhodný věk!). Na Kanárských ostrovech se s požáry v krajině bojuje zpravidla velice těžko kvůli vysokým teplotám, často nepřístupnému terénu a většinou silnému větru, což je ovšem letos i případ Českého Švýcarska.

Gran Canarii jsme navštívili o vánocích 2019, tedy 4 měsíce po devastujícím požáru a v oblastech, kde řádil, už ze zuhelnatělé země rašila tráva a nové výhonky a některé ohořelé kmeny obrůstaly novými větvičkami. Takže jsme na vlastní oči viděli, že příroda si poradí…