Španělsko je evropským premiantem v uplatňování rovnosti všeho druhu, na což dohlíží ministerstvo pro rovnost. Současná španělská vláda koná pod taktovkou socialistů a zasedají v ní i dva členové marxisticko-leninské Komunistické strany Španělska a jedna členka Ligy mladých komunistů 😭. Ministerstvo pro rovnost, které má na starosti právě členka již zmíněné Ligy, představilo koncem července kampaň s názvem „Léto je také naše“. Jejím cílem bylo povzbudit všechny ženy, jejichž tělesné proporce, nedokonalosti, poúrazové či pooperační změny a jizvy by jim mohly bránit vyjít na pláž, aby odhodily stud a užily si léto u moře tak, jako všichni ostatní.
„Úmysl byl nejspíš dobrý, ale dopadlo to jako obvykle“, shodují se tisíce komentářů na sociálních sítích, neboť kampaň, která daňové poplatníky stála 84 500 €, byla za necelé dva týdny po velké blamáži v tichosti stažena. Ukázalo se totiž, že na plakátu, který uvedenou kampaň doprovázel, použili autoři tváře a těla několika náhodně vybraných žen ze sociálních sítí. Kromě toho, že tak učinili bez jejich vědomí a nenabídli jim žádný honorář, ještě navíc jejich těla pozměnili, a to poměrně nešťastným způsobem: jedné z žen „naroubovali“ na tělo cizí hlavu a tu její „posadili“ na jiné tělo, ženě ležící v levém rohu obrázku „domalovali“ kromě ochlupení i levou nohu (ve skutečnosti má totiž protézu), stojící ženě „dotvořili“ levé ňadro (ve skutečnosti je po oboustranné mastektomii), z čehož lze usuzovat, že „rovnost“ v podání Ministerstva pro rovnost je sice hezká věc, ale všechno má své meze a protéza, či hrudník s oběma odstraněnými ňadry na pláži už jej doopravdy „přespříliš“ 😂. Když se tato skutečnost vzápětí provalila, autoři se hájili tvrzením, že se obličeji a postavami žen jen „inspirovali“ a netušili, že by se na ně mohla vztahovat autorská práva. K dovršení všeho se po zveřejnění maléru Ministerstvo pro rovnost omluvilo jen jedné z žen (bílé pleti), zatímco dvěma ženám tmavé pleti nikoli. A tak hezký nápad to zpočátku byl…
Chudák španělská vláda teď čelí obvinění z krádeže fotografií, nerespektování autorských práv, soukromí a tělesné integrity osob, a ještě k tomu rasismu.
Na sítích se teď hodně diskutuje o tom, nakolik jsou podobné kampaně ve Španělsku nutné, protože přes silně katolické založení obyvatel je nahota na plážích poměrně běžným jevem.
Nedávný průzkum organizace Top Doctors však ukázal, že 82 % Španělů se za svá těla stydí. V kategorii žen mladších 30 let je to prý dokonce 92 %. A 45 % lidí má pocit, že druzí kriticky hodnotí jejich vzhled, pro což se tady vžil výraz „estetické násilí“. Pro velkou část španělské populace je proto dovolená na pláži nejen zdrojem odpočinku, ale také psychické nepohody a stresu.