Popravdě, nečekejte nic velkolepého. Nevypadají špatně, ale výšky, mohutnosti, natož stáří těch egyptských, mayských, či aztéckých zdaleka nedosahují. Koncem minulého století je zpopularizoval známý norský dobrodruh, cestovatel, laický archeolog a antropologThor Heyerdahl, který jim přisuzoval astronomický a geoorientační význam. Hypotéza, že sloužily jako orientační bod pro námořní výpravy plující mezi americkým kontinentem a Evropou je, samozřejmě, daleko atraktivnější, než poukazovat na skutečnost, že v nedávné minulosti bývalo zvykem rolníků vršit pyramidy z kamenů které jim na polích překážely při orbě 😂. Podobné pyramidy byly na Tenerife na mnoha místech, a jen v samotném Güímaru jich původně stálo 9.
V etnografickém parku na severním okraji městečka si můžete kromě pyramid prohlédnout ještě muzeum, pavilon s informacemi o Thoru Heyerdahlovi a vystavené makety tří plavidel, se kterými na svých výzkumných plavbách postupně zdolal 3 světové oceány (v muzeu v Oslu toho uvidíte víc 😀), pavilon věnovaný Velikonočnímu ostrovu a kolonizaci Polynésie, udržitelnou zahradu (prakticky každá na kanárských ostrovech 😀), tropicárium (taktéž 😀), jedovatou zahradu a dětské hřiště.
Ano, přátelé, máte pravdu, že je to takový trochu nesourodý mišmaš všeho možného, snad aby ospravedlnili výši vstupného, které není laciné (www.piramidesdeguimar.es) 🙈. Nejvíc ze všeho nás zaujala zahrada jedovatých rostlin.
Doporučení v průvodcích, abyste si na prohlídku vyhradili celý den, je dle našeho názoru velmi přemrštěné. A pokud by vám bylo líto peněz za vstupné (celkem oprávněně 😀), vězte, že nejlepší výhled na pyramidy se vám otevře dírou v živém plotu kousek nalevo od vstupní haly 🤣.