Tenerife: největší turistická lákadla
By in

Tenerife: největší turistická lákadla

Pro Tenerife jsou typické četné soutěsky, jimiž vedou turistické treky nižší či vyšší obtížnosti. Různé soutěsky porostlé subtropickou vegetací můžete leckde vidět i přímo ze silnice, velkou vadou na kráse většiny z nich však jsou kabely či trubky vedoucí z jednoho svahu na druhý 😀. Soutěsky s nižší úrovní obtížnosti treků jsou např.: Barranco de Masca (délka 5 km, převýšení 600 m) jednosměrná k moři, dále lodí do Los Gigantes, Barranco del Infierno (6,5km), Monumento Natural de los Derriscaderos (3,5 km).

Některé soutěsky lze zdolat pouze pomocí slaňování či proplavání skalními průrvami, případně obojího. Příkladem takových adrenalinových treků jsou např.: Barranco de los Carrizales, Barranco de los Arcos, Barranco de Chimoche, Barranco Lerito, či Barranco Madre del Agua. Los Gigantes (Obři) je skalní masív na severozápadním výběžku ostrova. Jeho výška dosahuje zhruba 850 m a je horizontálně provrtaný řadou skalních tunelů nazývaných „galerías“, které v minulosti sloužily k získávání pramenité vody a její svádění do vesnic. Dnes je většina z nich zavřená a ty, do kterých se lze dostat, představují svéraznou turistickou atrakci 😏. Dalším krajinným prvkem jsou skalní oblouky a okna, která vznikla zvětráním měkčích a méně trvanlivých hornin uvnitř tvrdších. Nejznámějšími útvary tohoto typu jsou Arco de Tajao, Arco del Puente, Arco del Jurado a Agujero de Los Gigantes.


A samozřejmě, nelze nezmínit kanárské borovice, které se přirozeně vyskytují pouze na Kanárských ostrovech a jsou největšími evropskými  borovicemi. Mají mimořádně dlouhé jehlice (až 30 cm!), kterými zachytávají vzdušnou vlhkost a tím získávají vláhu. Další zvláštností těchto borovic je, že i letité stromy s tlustou kůrou dokážou aktivovat spící pupeny na kmeni a znovu obrůst, což je velmi výhodná vlastnost v oblastech častých požárů (ke kterým, bohužel, Tenerife patří 🙈).