Po mnoho století panovala všeobecná shoda v tom, že nultý poledník prochází nejzápadnějším výběžkem ostrova El Hierro v těsné blízkosti majáku Orchilla. Bylo to celkem logické, protože El Hierro byl až do doby, než Kryštof Kolumbus objevil nový kontinent dnes nazvaný Amerika, považován za oficiální konec světa. Při druhé výpravě Kryštofa Kolumba v roce 1493 ostrov námořníkům posloužil jako poslední zastávka před zdoláním Atlantickeho oceánu k doplnění zásob vody a potravin před dlouhou plavbou.
V roce 1884 však celosvětová meridiánová konference rozhodla o přesunutí nultého poledníku do anglického Greenwiche. Na místě bývalého poledníku (a současně nejzápadnějšího bodu Španělského království) stojí dnes skromný památník – viz úvodní fotka.
Městečko La Restinga je nejjižnějším bodem Španělského království a kromě této skutečnosti není zajímavé vůbec ničím. Vyhledávají ho prakticky výhradně potápěči, kterým však zdejší mořská rezervace (Reserva Marina) s bohatou podmořskou faunou i flórou nabízí nezapomenutelné zážitky. K neobyčejné rozmanitosti života pod hladinou údajně přispívá podmořský vulkán El Tagoro, který před 11 lety „vybublal“ ze dna několik kilometrů od pobřeží a občasnými výrony plynů a lávy dodnes ovlivňuje podmořský svět ve zmíněné oblasti.Pokud minete vesnici Tamaduste poblíž nejsevernějšího výběžku popisovanou v průvodcích jako „velmi malebná vesnička“, taktéž o nic nepřijdete, protože zdejší městečka a vesnice obecně nevynikají obzvláštní malebností. Nejpěknější pohled skýtá vyhlídka ještě než tam dojedete. A ještě upozornění, přátelé, na El Hierro je omezená kapacita ubytování a pro náročné prakticky žádné vysloveně luxusní hotely. Omezená je taky nabídka vozů k pronájmu a ostatně i leteckých spojů a trajektů z Tenerife a Gran Canaria. Z toho plyne, že je rozumné nenechávat rezervaci všeho na poslední chvíli 😊. Nejste-li potápěč, je asi ideálním výchozím bodem k výletům městečko Frontera, kde je relativní dostatek ubytovacích kapacit a restaurací všeho druhu.
Příště o plážích a vyhlídkách!