Velké požáry tady nehrozí, ale...
By in

Velké požáry tady nehrozí, ale...

Protože na Lanzarote není žádná souvislá vegetace typu lesa či křovin, požáry prakticky nehrozí. V místních internetových novinách se maximálně dočtete, že někde shořel kontejner na odpadky, auto, či zařízení bytu.

Daleko palčivějším problémem však v posledních měsících začíná být nedostatek vody. Ve skutečnosti na Lanzarote byl nedostatek vody normálním jevem odjakživa. Až v nedávných dobách obyvatelé odvykli nutnosti výrazného šetření s vodou, a to díky výstavbě odsolovacích továren. Právě na Lanzarote bylo v roce 1964 zprovozněno  první odsolovací zařízení nejen na Kanárských ostrovech, ale v celé Evropě. (A schválně, přátelé, uhodli byste kde a kdy byla zprovozněna vůbec první odsolovací jednotka na světě? Bylo to v Chile v roce 1872.)

V posledních měsících se však objevují reminiscence na minulost ať už v podobě výzev k uvážené spotřebě vody, či dokonce krátkodobého střídavého přerušení dodávek do některých větví (všechny domy mají povinně zásobníky vody o kapacitě minimálně 4 000 l). Zatím je nejvíce postižena La Graciosa.

Hlavními důvody současné katastrofální (jak se uvádí v oficiálních dokumentech) situace jsou stáří odsolovacích zařízení, zásobníků vody i rozvodného potrubí, špatná údržba a neustále rostoucí počet stálých obyvatel i turistů. 

Nedávno musel být jeden ze 4 bloků odsolovací továrny v Arrecife zcela odstaven, protože už nešel opravit, a v průběhu posledních let byly pro špatný stav dány mimo provoz také některé zásobníky. Pro případ nenadálé havárie tedy prý v podstatě neexistují žádné rezervní kapacity 🙈. Dalším faktorem, který celkovou situaci dále komplikuje, je nevyhovující stav elektrické sítě, který nezaručuje nepřerušené dodávky elektřiny, aby odsolovací zařízení mohla pracovat nonstop 🙈. A to nejlepší na konec: z toho mála vody, které se v současnosti vyrobí, až 58 %! 😱 unikne z děravého potrubí do půdy.

Nejnovějším hitem zdejší vodárenské společnosti je snižování tlaku v potrubí, zatím údajně pouze v noci. Podle množství vody, které nám vytéká z kohoutků, bychom se však skoro vsadili, že ho zapomínají ve dne zvýšit.

A přitom by podle magistrátu stačila investice ve výši zhruba  60 000 000 € na rekonstrukci vodovodní infrastruktury ostrova. Jenže největší problém spočívá v tom, že prý zatím žádný projekt není ani ve stádiu rozpracovanosti… Holt, tak to chodí u nás na Lanzarote… 🙈

Rok 2023: ve znamení vichru
By in

Rok 2023: ve znamení vichru

Vichry většinou ustávají koncem května. Ne tak letos. Ačkoli už je konec července, kýžené klidné dny bezvětří vyhlížíme stále marně. Výčet největších škod napáchaných větrem za poslední měsíce zahrnuje: vyvrácená vjezdová vrata, dvě zničená zadní světla u Camara, zdemolovanou pergolu, ulomený roh jednoho plexiskla určeného na střechu garáže, rozervaný obal na venkovní stůl a plachtu na auto a několik rozbitých květináčů ☹. Kromě toho nám uletěl jeden sedák na venkovní křesílko, jeden plastový pantofel, a prakticky obden hledám další sandály, plastové kbelíky či smetáček a lopatku na ulici a v přilehlých zahradách (zatím úspěšně), sbírám na zahradě igelitové pytle, které uletěly sousedům (taktéž úspěšně) a zametám na terase chuchvalce suchého smetí (neúspěšně).

Před pár dny si to vítr rozdal s Vráťovým plexisklem… a vyhrál. Desku o rozměrech 2 x 4 m, kterou jsme večer na střeše zatížili mohutnými břevny, jsme ráno našli zapíchnutou v picónu 10 m od garáže. Naštěstí neuletěla na silnici, ani – nedejbože – netrefila nejaké auto či souseda 😱.

V takových chvílích pak míváme více pochopení pro příšerné zátarasy „zdobící“ střechy starousedlíků 🙈.

Teprve teď je konečně zastřešené!!!
By in

Teprve teď je konečně zastřešené!!!

S tou láhví Freixenetu, kterou jsme vypili v předvečer plánovaného zasklení patia před 3 týdny, jsme to trochu uspěchali.

Takže… když už se nám konečně podařilo shromáždit všechna skla správných rozměrů a udolat sklenáře i majitele jeřábu, aby v sobotu přijeli, přihnala se vichřice o nárazech větru přes 120 km/h a celou náročně zkoordinovanou akci zhatila 😖. 

A to jsme ještě měli štěstí, že nám vichr žádné sklo nepovalil a nerozbil.

Druhý termín (další sobota) ztroskotal na tom, že jeřábník se sklenářem za celý týden nebyli schopni se domluvit, zda se to oběma hodí 🙈. Aby se v podobném duchu akce netáhla do podzimu, ujala jsem se osvědčené role pijavice spočívající v telefonování každý den ráno a večer oběma hlavním aktérům s dotazem, jak to vidí. V tomto případě se strategie ukázala jako účinná a po 5 dnech jsme získali závazný slib, že další sobotu dorazí. 

Pozn.1: Z titulní fotky je zřejmé, že místní se radši baví, než pracují 😆.

Pozn. 2: Další fotky dokládají, že na montáži se podílel i Bart Simpson 😆.

 

Kaktusový les
By in

Kaktusový les

Jednou se bude tyčit do výšky v místech, která zachycuje úvodní fotka 😊.

Naše kaktusy a sukulenty se rozrůstají a rozmnožují takovým tempem, že některé z nich je potřeba krotit (rozuměj zkracovat a ořezávat). Je mi líto spousty přebytečného biologického materiálu vyhazovat, a tak vznikl projekt postupné výsadby budoucího kaktusového lesa na horním konci zahrady. Projekt byl vřele přijat všemi, včetně zajíců, kteří ho ale mylně pochopili jako zřízení potravinové banky. Stejnou rychlostí, jako já vysazuju, oni ožírají 😄. Jelikož na pletivu (pozinkovaném) bychom finančně vykrváceli, rozhodla jsem se nejprve postřikovat nově vysazované  přírůstky potašovým mýdlem a několika insekticidy, na což však zajíci zvysoka dlabali (doslova 🤣). Proto dnes vyzkouším novou strategii: několik solárních lampiček z terasy jsem přemístila do stráně. Vr. utrousil, že by se nedivil, kdybychom tam zítra ráno našli vzkaz: „Díky, kámo, teď na ně vidíme ještě líp!!!“ 🤣Pokud selže i tato strategie, nezbude mi patrně nic jiného, než přemístit do stráně i postel, anebo kaktusový les odpískat.

Příležitost jednou za život
By in

Příležitost jednou za život

Lagomar je na prodej!!! Zatím bylo možné si ho prohlédnout jen po zakoupení vstupenky, teď si ho můžete celý koupit…

Kdo jste na Lanzarote byli a Lagomar navštívili, určitě se mnou budete souhlasit, že se jedná o mimořádně působivý architektonický komplex. Tento svým způsobem unikátní soubor staveb zahrnující rozsáhlý dům, residence k turistickému pronájmu, bazén, okrasné jezírko, bar, butikovou restauraci, zahrady a 2 tenisové kurty, to vše vybudované částečně ve skalních (no, spíš slepencových) stěnách bývalého lomu a propojené soustavou cestiček, schodišť a tunelů, se nedávno objevil na realitních serverech. (Pokud, přátelé, nemáte představu, o co se jedná, v sekci Foto si můžete prohlédnout fotky.)

Komplex navrhl architekt Jesús Soto a inspiroval se přitom principy architektury Césara Manrique. Pro leckterého potenciálního kupce by mohla další mít přidanou hodnotu skutečnost, že zde v 70. letech minulého století v době natáčení dobrodružného filmu podle románu Julese Vernea Tajuplný ostrov pobýval a s přáteli hojné večírky a karetní turnaje pořádal slavný Omar Sharif (film režíroval otec známého španělského herce Javiera Bardema). Dokonce se traduje, že Omar Shariff komplex nějaký čas vlastnil, než jej prohrál v kartách,  což však může být jen lákadlo pro potenciální kupce…

Komplex má svým způsobem podobný ráz a atmosféru, jako nedaleko ležící Fundación César Manrique. Takže, přátelé, máte-li přebytečných 7 500 000 € a nevíte kam je investovat, toto je jeden z tipů 😊.

Hezký příklad kanárské logiky
By in

Hezký příklad kanárské logiky

Onehdá jsme zaslali autopůjčovně specializované na pronájem vozů na Kanárských ostrovech dotaz, zda si lze vypůjčit auto na jednom ostrově a vrátit jej na jiném. Za pár dnů jsme obdrželi tuto zajímavou odpověď:

Vypůjčit si vozidlo na jednom ostrově a vrátit jej na druhém v zásadě nelze. Jedinou výjimkou je případ, kdy vůz na jednom ostrově vrátíte a na druhém si opět jiný vypůjčíte. 🤣

Cesta kolem světa za 20 dní
By in

Cesta kolem světa za 20 dní

Ačkoli už je Camaro víc jak 2 měsíce přihlášené, stále stojí před nedokončenou garáží a registrační značky zatím marně čekají na připevnění. Proč se neprohání po zdejších silnicích o závod s větrem? No, protože – pokud si, přátelé, vzpomínáte – má rozbitá obě zadní světla.Ale to se brzy změní, včera nám totiž od Amazonu přišla krabice s novými světly. Když jsme klikli na stránku trasování zásilky, zjistili jsme, že světla putovala na Lanzarote přes půl světa: odeslána z Kentu ve státě Washington, absolvovala ještě dvě zastávky v USA, a to San Bernardino a Los Angeles v Kalifornii, pak si to namířila přes Atlantický oceán nejdřív do Lipska (Německo), pak Stockholmu (Švédsko), Nottinghamu (Velká Británie) a konečně Madridu (Španělsko), odtud do Las Palmas na Gran Canarii, a nakonec šťastně dorazila do Arrecife. Do Maguezu už to pak bylo co by kamenem dohodil 😄.

Už zítra bude zastřešené
By in

Už zítra bude zastřešené

Sehnali jsme soukromníka, co je ochoten za nehorázné peníze dodělat zastřešení patia.

Včera na druhý pokus dovezli z Fuerteventury bezpečnostní skla. Na druhý pokus proto, že poprvé přivezli jedno z pěti skel špatného rozměru, a z Fuerteventury proto, že i s dopravou z Rosaria až na severní konec Lanzarote – včetně trajektu – vyjdou skla zhruba o polovinu levněji,  než kdybychom si je nechali vyrobit tady.

Na sobotu máme objednaný jeřáb který skla vyzvedne na střechu a chlapi je usadí na hliníkové profily. 

Takže od zítřka už budeme moct usednout v patiu do proutěných křesílek a při podzimních monzunových deštích bez obav vzhlížet vzhůru k obloze a kochat se pohledem na proudy vody bezpečně odtékající po skleněné střeše pryč do kanálu.

(Tomu, kdo nezažil monzunové deště –  anebo povodně – těžko vyprávět, jak sladký je život v suchu!!!)

K čemu nám vlastně je patio?
By in

K čemu nám vlastně je patio?

V oné mnohokrát zmiňované stavební normativě, která má na stavebním úřadu v Haría větší váhu než ústava 🤔, se v jednom odstavci striktně praví, že patio NESMÍ být zastřešené.

Když jsme se rozhodli v rámci domu mít patio, žili jsme ještě v Česku, netušili, jak masívní zdejší deště bývají, a co si chystáme za trápení 🙈. Po druhém období dešťů (které jsme prožili už na Lanzarote), se párkrát stalo, že rovná střecha vodu nepobrala, přes její okraj se do patia řítil mohutný vodopád a samotné patio se na čas změnilo v brouzdaliště 😱. Tehdy jsme pochopili, že nemají-li se z nás stát neurotici propadající při každé dešťové kapce panice a zoufalství, jediným řešením je – bez ohledu na literu normativy – patio zastřešit. 

Naše původní představa, že si necháme vyrobit posuvnou skleněnou střechu (cha, cha 🤣… jako kdyby tady někdo něco takového uměl!!!) vzala brzy za své (ve své naivitě, se kterou neustále přeceňujeme místní, jsme prostě nepřekonatelní). Postupně jsme slevili na posuvnou „část“ střechy, „otevírací okno“ ve střeše a nakonec jsme byli rádi, že se nám podařilo sehnat firmu, která se tvářila, že plochu 25 m² dokáže aspoň pokrýt sklem, byť nepohyblivým. Aby podpěrná konstrukce nebyla zvenku vidět (viz normativa), museli jsme uskutečnit několik drobných (ale o to komplikovanějších) stavebních úprav. A protože jsme nechtěli kvůli jednorázové akci kupovat lešení (a taky zjistili, že lešení je zatím jediná položka, která v nabídce sousedského barterového obchodování v Máguezu chybí 😄), byli jsme nuceni provozovat nejrůznější kejkle a krkolomnosti s několika žebříky a štaflemi.

Firma po dokončení první fáze – zasklení dvou bočních pruhů (v únoru) – přestala existovat. Klasika…

Ale zato jsme zjistili, že chodit po 3,5 m vysoké a 20 cm široké zdi tady kromě Maneho dokáže kdekdo… i sklenáři s 80kilovými tabulemi skla 😮👍.

Ilegální "turismus" v číslech
By in

Ilegální "turismus" v číslech

Kolem poloviny května obvykle ustávají silné větry a moře se uklidní. To je pobídka pro ilegální migranty, aby nasedli do lodí a vydali se přes relativně úzký pruh moře na některý z Kanárských ostrovů; vzhledem ke geografické poloze jsou jejich nejčastějšími cíli Fuerteventura, Lanzarote, případně La Graciosa.Od začátku letošního roku do 15. června dorazilo k souostroví ve stovkách gumových člunů prozatím zhruba 6 000 živých migrantů, několik desítek se cestou utopilo, přičemž – tak jako u komerčních turistů – i u ilegálů je letos nejvíce „v kurzu“ Lanzarote (přes 3 300 osob). Ovšem pouze jako přestupní stanice… naštěstí.

Místní samosprávu je nutné pochválit za to, že se poučila z nepříjemné situace přede dvěma roky. Tehdy záchytná centra praskala ve švech a ve zpravodajství celošpanělského televizního kanálu se objevilo několik šotů, v nichž si arogantní afričtí frajeři stěžovali na „málo teplou“ vodu ve sprchách, „pomalý“ internet a „loňské modely“ oblečení, které vyfasovali. Starostka se pak musela dlouze omlouvat za to, že lanzarotské standardy neuspokojily očekávání nově ilegálně příchozích 😜. Letos jsou záchytná centra téměř prázdná, protože ilegálové jsou do 48 hodin od příjezdu letecky 🤔 přepravováni dál.