Přehled "dobrých" zpráv
By in

Přehled "dobrých" zpráv

Sopka: Ve srovnání s předešlou erupcí, ke které na La Palmě došlo před 50 lety, je už dnes jasné, že ta současná bude daleko ničivější. Množství žhavého magmatu, které za 10 dnů z nitra Cumbre Vieja vyvřelo na povrch, se odhaduje na zhruba 50 miliónů m3 (taky jako já nemáte ani přibližnou představu kolik toho může být?) což je víc, než tehdy vyvrhla sopka Teneguía za 3 týdny. Po několikadenním nervózním čekání a neustálém propočítávání kdy láva dosáhne pobřeží, k tomu v noci na středu došlo poblíž  malebného přímořského městečka Tazacorte. Jeho obyvatelé mají ve vlastním zájmu zákaz vycházení, aby se nenadýchali toxických plynů vznikajících reakcí žhavé lávy a studené mořské vody. Místo „lávopádu“ magmatu z útesu do Atlantického oceánu je naštěstí prakticky neobydlené území, kde jsou  „jen“ banánovníkové plantáže. Výše na svazích ovšem láva už „pozřela“ témeř 750 domů a poničila infrastrukturu silnic, elektrických a vodovodních rozvodů a zavlažovacích systémů. Vzhledem ke stávajícímu rozsahu škod je pomoc ve výši 10,5 miliónů Eur, kterou přislíbil španělský premiér, vysloveně symbolická 🤢.

Přes 7000 lidí (téměř 10 % obyvatelstva) muselo být ke dnešnímu dni evakuováno. V souvislosti s tím se v médiích množí ujištění, že „není tak úplně  pravda“, že na rozdíl od evakuovaných, kteří jsou ubytováváni v tělocvičnách a kasárnách, tráví ilegální imigranti karanténu v hotelech. Kde imigranti karanténu  tráví upřesněno nebylo…

A propos, imigranti: Dnešní  noc u nás v Maguezu byla rušná. Vojenské helikoptéry křižovaly severní výběžek ostrova a přilehlé pobřežní vody do brzkých ranních hodin, chvílemi jsme měli pocit, že začala válka. Nepochybovali jsme, že to má co do činění s mimořádně klidným oceánem v těchto dnech a v důsledku toho doslova flotilami připlouvajících člunů s ilegálními uprchlíky. Jen za minulý víkend jich ke břehům Lanzarote přirazilo  18 🤢 a v nich přes 550 mužských! Znamená to jediné – letošní uprchlická sezóna je mimořádně vydařená, obvykle totiž na náš ostrov moc imigrantů nemíří. Záchranný systém zkolaboval, došly ubytovací kapacity i sanitární buňky. Hned v pondělí ráno jsme si ale s ulehčením přečetli, že řešení se přece jen našlo: 90 imigrantů bylo umístěno v elitním resortu pro přípravu a relaxaci vrcholových  sportovců v La Santa. Ufff, ještě že tak…

A na závěr jedna opravdu dobrá zpráva, a totiž, že my ve Španělském království jsme jedna velká rodina a všichni se známe: až z Barcelony došla pouze takto označená zásilka! 😃

Lovecká sezóna
By in

Lovecká sezóna

… je v plném proudu, takže nás v těchto týdnech o víkendech budí vzdálené výstřely pušek a zběsilé štěkání psů.

Ano, i na Kanárských ostrovech máme zhruba od poloviny srpna do konce října loveckou sezónu. Na Lanzarote se soustřeďuje zejména do oblasti severní provincie, což je celkem logické, protože u nás na severu roste většina místní chudičké vegetace, v níž se mohou skrýt malí divocí králíci a koroptve, což je to jediné, co se zde dá ulovit. Hony mají často poněkud obskurní podobu, a to nejen proto, že honci na sebe navlečou první triko a šortky, které jim přijdou pod ruku. Akce se zpravidla účastní 3 – 5 honců, 10 – 15 loveckých psů a 1 – 2 králíci (koroptve skoro vždy stihnou uletět). O tom, že honitba je na Lanzarote populární svědčí i skutečnost, že zájemci o tuto zábavu sem přijíždějí až z Fuerteventury, kde jsou na tom s vegetací a lovnou zvěří zřejmě ještě hůř… 😃

Asi by s námi rádi měnili...
By in

Asi by s námi rádi měnili...

Dnes jsme už poněkolikáté v posledních týdnech navštívili sběrné suroviny v Arrecife, abychom si odtamtud odvezli velké obalové kartony od lednic na dokončení venkovních kamufláží. Druhou zastávkou byl Optimus (místní obdobu Hornbachu), kde jsme nakoupili materiál na několik dalších kamufláží, které musíme před kolaudací vytvořit v interiéru domu. Při té příležitosti jsme si zase jednou pořádně od plic zanadávali na toho blbce Miguela z Haría, kvůli kterému tohle všechno podnikáme a stojí nás to zbytečný čas, peníze a nervy. A současně jsme chvílemi mysleli na ty ubohé lidi z La Palmy, kteří během několika hodin přišli úplně o všechno a kteří by s námi asi velice rádi měnili…

Je až neuvěřitelná smůla, že se probudila právě sopka v jihozápadní části ostrova, kde je nejpříjemnější klima s nejvíce hodinami  slunečního svitu, a tedy většina hotelů, penzionů a vilek k prázdninovým pronájmům a taky banánových plantáží. To všechno nyní devastuje několik proudů lávy stékajících směrem k moři – sice čím dál pomaleji, ale o to neúprosněji. Navíc dnes odpoledne se otevřela další sopečná trhlina a sloupec popela vystoupal do výšky téměř 6 kilometrů. V místním tisku se věnuje hodně prostoru úvahám o škodách, které napáchá setkání lávy s mořem, ať už jde o výron toxických plynů či oblaků sopečného popela, která – mimochodem – mají zasáhnout pevninské Španělsko a Baleáry tak jako tak už dnes či zítra. (K nám naštěstí popel zatím nedorazil a snad ani nedorazí, protože Lanzarote je proti větru.) Dopad na leteckou přepravu je jasný – lety ruší čím dál víc leteckých společností. Mnoho místních toto opatření vítá s poukazem na skutečnost, že mnozí bezohlední turisté, kteří v erupci spatřují pouze senzaci aniž by si uvědomovali její tragické dopady, v honbě za nejlepším snímkem způsobují zácpy na silnicích, které jsou dosud průjezdné, a blokují tak záchranné práce. 

Puerto Naos, dnes již zpoloviny evakuované.

Svah s banánovými plantážemi, kudy se s velkou pravděpodobností dříve či později začne valit proud lávy do moře.

Městečko Fuencaliente, v jehož bezprostřední blízkosti se odehrála erupce před 50 lety. 

Smíme vyasfaltovat obecní silnici
By in

Smíme vyasfaltovat obecní silnici

Kromě vnitřních zídek už je hotový i chodník před domem a vjezd. Mane při jeho pokládce neustále lamentoval, jaká škoda materiálu i práce, když chodník bude patřit obci. A to ještě neví, že ten pás u silnice široký 1,5 m a dlouhý cca 40 m byl původně součástí našeho pozemku a jeho věnování obci a vybudování chodníku bylo podmínkou získání stavebního povolení.

A taky neví, že další podmínkou bylo, že na vlastní náklady vyasfaltujeme krajnici silnice 🤢. Až to zjistí, bude se při svém smyslu pro spravedlnost a loajalitě k nám (coby chlebodárcům) rozčilovat dvojnásob! My už máme návaly vzteku na Miguela ze stavebního odboru radnice, který toto rozhodnutí vydal, za sebou. Hlavně potřebujeme co nejrychleji zkoulaudovat, protože se neúprosně blíží období dešťů…

r

Ode zdi ke zdi...
By in

Ode zdi ke zdi...

… se odvíjí náš život tady na Lanzarote. Doslova. Zídky – zdejší základní stavební, designový i krajinotvorný prvek – pomalu začínají jedna za druhou zaplňovat prostor kolem našeho domu a vytyčovat obrysy budoucí zahrady. Dnes se zdá až neuvěřitelné, že celé čtvercové prostranství ještě před 3 měsíci přetékalo obřími balvany sopečné horniny vytěženými při hloubení základů domu. Dnes je situace opačná – naše zásoba kamenů se začíná povážlivě tenčit a nejsme si jistí, zda nám vystačí na všechny plánované zídky. S tím taky souvisí, že kamkoli jdeme, všude mlsně pokukujeme po hromadách kamení v krajině. Škoda, že stále ještě nedorazil náš pásový vozík, mohli bychom s ním začít vyrážet na loupežné výpravy 😃. Všechny lomy na kámen na Lanzarote byly totiž z důvodu zachování přírodního dědictví uzavřeny.

Dnes vybuchla sopka na La Palma
By in

Dnes vybuchla sopka na La Palma

Možná jste někteří zaznamenali, že dnes – 19. září – ve 3:12 odpoledne vybuchla sopka Tiñe de rojo na La Palmě. Podzemí ostrova se probudilo po 50 letech od poslední erupce, o kterou se postarala  sopka Teneguía na samém jižním cípu ostrova. Místní obyvatelé staršího data narození mají tuto událost ještě v paměti, a proto se netají velkými obavami.

Bezprostředně ohroženými městečky jsou El Paso (kde minulý týden došlo k více než 20 000 otřesům), Los Llanos a přímořské letovisko Tazacorte. Vzhledem k tomu, že právě poblíž Tazacorte jsme strávili konec loňskeho a začátek letošního roku a také proto, že už se cítíme být Kanářany a i my bydlíme přímo na svahu vulkánu, velmi silně tuto událost prožíváme. Chápeme, že pro pozorovatele z celého světa je to mimořádně scénická až fascinující  podívaná, přesto nám slova jednoho komentátora: „Pojďme si společně užít tento nečekaný dárek, který nám příroda přichystala“, přišla trochu necitlivá až cynická vůči stovkám lidí, kteří museli být  evakuováni a jejichž domy právě mizí v plamenech.

Město racků, které nevzniklo
By in

Město racků, které nevzniklo

To, že architektura Lanzarote je neodmyslitelně spjata se jménem Césara Manrique, je všeobecně známo. Už méně se však ví, že s ostrovem se pojí také jméno architekta Fernanda Higuerase, byť se zde s výjimkou jediného projektu hotelu Meliá Las Salinas v Costa Teguise žádná z jeho dalších vizí neuskutečnila. V patiu hotelu je subtropická zahrada, která má připomínat sopečnou kavernu.
Tento dnes možná neprávem opomíjený architekt byl v 70. letech minulého století jedním z nejznámějších představitelů brutalistního stylu, a současně také jedním z nejkontroverznějších. Drsná a neobyčejná krajina našeho ostrova – zejména sopečné
průduchy a tunely – ho inspirovala k navrhování extravagantních struktur, které byly současně geniální i prakticky nerealizovatelné. Například Město racků (Ciudad de las Gaviotas), mělo vzniknout v nitru chráněných útesů Famary – viz úvodní obrázek – kdy ze skal měly vyčnívat jen jakési „balkony“ podobající se hnízdům racků. Dalšími projekty, které zůstaly jen na papíře, byly podzemní hotely „rascainfiernos“*) v oblasti La Gería či Playa Blanca (Maketu hotelu v Playa Blanca si lze prohlédnout v muzeu moderního umění MOMA v New Yorku). Ačkoli prý všechny projekty respektovaly v maximální možné míře  principy ochrany krajiny, mnoho lidí (také k nim patřím) je rádo, že se nezrealizovaly.

Higueras a Manrique k sobě zpočátku necítili žádné zvláštní sympatie, postupně je však sblížil obdiv ke zdejší krajině a podobné názory na nutnost její ochrany, což posléze vyústilo ve více než 30ti letou spolupráci.

Celoživotní fascinací Fernanda Higuerase byla primitivní podzemní obydlí. Jejich princip uplatnil i ve svém domě v Madridu, kde vyhloubil „rascainfierno“ dvě patra pod zemí a kde jako jediný zdroj denního světla sloužily  světlíky. Dnes v tomto domě sídlí muzeum  Fundación Fernando Higueras.

*) doslova „peklodrap“ (čili směr do podzemí), opak „mrakodrapu“.

Jak se dělá kamufláž I.
By in

Jak se dělá kamufláž I.

Chodník za domem jsme budovali s vědomím, že ho budeme muset před kolaudací dokonale zamaskovat, aby zůstal skryt zraku šéfa stavebního odboru, zloducha Miguela. Oficiálním důvodem, proč nám průchod za domem nebyl povolen, je skutečnost, že náš pozemek leží v pásmu národního parku. Ačkoli vysoko v sopce nad námi – tedy takřka v jeho epicentru – je lom na těžbu picónu, kde řádí bagr a kam po svahu šplhají těžké náklaďáky, Miguel byl toho názoru, že právě cestička za naším domem o šířce 2 – 3 m by ve zmíněném národním parku o rozloze desítek km2 napáchala nenapravitelnou škodu a zcela by ho znehodnotila. Proto nejen, že nám ji nepovolil, ale naopak si stanovil podmínku, že zemědělská část parcely spadající do území národního parku musí být od  stavební části oddělena NEPŘERUŠENOU zídkou o výšce 1 metru. A to není všechno, dále nařídil, že dům musí být ze severní strany zahrnutý zeminou taky do výše 1 metru 🤢. Nad našimi námitkami, že takové uspořádání odporuje veškerým bezpečnostním předpisům, protože nebude možné dostat se z jedné strany domu na druhou v případě např. požáru anebo úrazu, se jen pomstychtivě pousmál.

No, a my se s vámi, přátelé, dnes chceme podělit o radost, že se nám podařilo udělat to přesně tak, jak si Miguel přál… 😄






 

Auto si na místě nepůjčíte
By in

Auto si na místě nepůjčíte

Milí přátelé, pokud se chystáte na Lanzarote – totéž se ale s největší pravděpodobností týká i dalších Kanárských ostrovů – zapomeňte na to, že byste si půjčili auto z půjčovny přímo na místě. Kvůli již rok a půl trvajícímu zásadnímu výpadku turistů se všechny autopůjčovny zbavily velkého množství vozů, neponechaly si žádné rezervní kapacity, mnoho poboček s výjimkou těch na letišti je uzavřených a veškeré výpůjčky se vyřizují prostřednictvím internetových stránek jednotlivých půjčoven s minimálně 2 – 3týdenním předstihem. Druhou možností je každé ráno nazdařbůh obcházet pobočky co fungují s dotazem, zda někdo náhodou nestornoval rezervaci, což ale není moc lákavý způsob trávení dovolené…

Eutanazie byla legalizována
By in

Eutanazie byla legalizována

V březnu Španělsko schválilo zákon o eutanazii a stalo se tak pátou zemí na světě, která umožnuje ukončení života tímto způsobem. Eutanazie je ale jen jedna z otázek souvisejících s poslední fází lidského života. Dalším vskutku pionýrským činem je, že Zdravotní služba Kanárských ostrovů (Servicio Canario de Salud) právě na Lanzarote otevřela před rokem a půl první kancelář, kde můžete detailně zformulovat a sepsat, jakým způsobem si přejete, aby se s vámi zacházelo v nemocnici v případě, že ztratíte schopnost komunikovat, či se ocitnete například v kómatu a nebudete už schopni svá přání vyjádřit.
Z
míněný písemný projev vaší vůle je určený pro zdravotnický personál a můžete v něm specifikovat spoustu věcí, např.: zda vám mají být podávány léky, anebo jen sedativa, případně pouze paliativní péče, či se má přistoupit k eutanazii, zda souhlasíte s transfúzemi, oživováním, darováním orgánů, či věnováním těla pro výzkum a spoustu dalších věcí. 

U každého, kdo takový projev vůle sepíše, se v lékařské dokumentaci objeví ikona viditelná pro veškerá zdravotní zařízení (v současnosti španělská, do budoucna se prý ale počítá s celoevropským systémem).
A ještě malá statistika – drtivá většina těch, kdo tento dokument dosud sepsali, jsou nepřekvapivě pracovníci rychlé záchranné služby a jednotek intenzívní péče, pacienti před plánovanými těžkými operacemi a lidé po šedesátce. Každý třetí zájemce o uvedenou službu je cizinec.