Umírající palmy
By in

Umírající palmy

Pokud jste v posledních letech navštívili Lanzarote či jiný z Kanárských ostrovů, možná vás zarazilo, že mnoho zdejších palem ve skutečnosti není zdaleka tak krásných, jako na fotkách. Možná vás dokonce pohled na některé z nich – se schnoucími zažloutlými až vybělenými listy a evidentně chřadnoucí – nepříjemně zaskočil. Není divu, jsou totiž nemocné a spousta z nich umírá. Důvodem je malý škůdce (lat. Diocalandra frumenti) o velikosti zhruba 5-8 mm, který je napadá a devastuje jejich kořeny, květenství, plody i listy. Na Kanárských ostrovech byl poprvé zpozorován v roce 1998 v Maspalomas na Gran Canarii a odtud se rozšířil na další ostrovy. Díky mírnému klimatu tady má celoročně ideální podmínky pro svůj reprodukční cyklus trvající  2,5 – 3 měsíce.

Na rozdíl od velmi rychlého postupu brouka v jeho díle zkázy, postup místních úřadů a jejich odborů životního prostředí k záchraně palem je značně liknavý 🤢. Donedávna existovala pouze 2 řešení: použití konvenčních insekticidů – jejichž účinnost je omezená a navíc fungují jen v případě lehce zasažených jedinců – a pokácení těžce postižených stromů. Jelikož však obojí vyžaduje získání povolení, už asi tušíte, na čem to často troskotá.

Před rokem se podařilo vyvinout vakcínu, která se injekčně v několika dávkách aplikuje do mízního řečiště palmy, kterým se účinná látka dostane do všech jejích částí. Bohužel, vakcína účinkuje jen na larvy škůdce, likvidaci dospělých brouků neřeší. Aby se minimalizovalo riziko přenosu, doporučuje se před ořezáváním uschlých listů palem dezinfikovat nože a mačety a po řezu zatřít řezné plochy barvou, stejně, jako se to dělá při řezu stromů. A abych nezapomněla – i na ořezání palmy musíte mít povolení…