Jedním z nich jsou karavany. Když jsem před časem napsala, že jich na našem malém ostrově navzdory očekávání můžete pár vidět, netušila jsem, že jsou jich tady stovky, ani že vztahy mezi karavanisty a obyvateli přímořských městeček jsou dost napjaté. Zejména v těchto měsících, kdy je v důsledku umrtveného turistického ruchu spousta lidí přinejmenším přechodně bez práce, pobírají sociální dávky od státu a tudíž mají spoustu volného času (i chuti) jednou v životě si naplno užít léto, a na druhé straně byly pro vozidla uzavřeny některé pláže s cílem snížit koncentraci lidí. Tím došlo k tomu, že karavanisté obsadili každý čtvereční metr ulic, chodníků a proluk u moře. Obyvatelům uvedených lokalit došla trpělivost, začali se bouřit a někde dokonce neváhali nechat navézt na proluky obří kameny, coby barikády. Na to karavanisté odpověděli protestní blokádou pobřežních promenád a ulic. Vzrušené debaty a přestřelky se odehrávají i na internetových fórech. A hněv na obou stranách sílí.
A pak tady máme problém s opuštěnými čluny na pobřeží… Vlastně s tím, že když připluly, prázdné nebyly. Na každém z nich dorazí z Maroka až 25 ilegálních imigrantů, ačkoli když je vidíte, máte pocit, že víc než 10 lidí se do nich vejít nemůže. Imigranti s sebou často vezou také náklad hašiše, aby nepřipluli jako chudí příbuzní a měli nějaký kapitál do začátků.
Před pár dny byl jeden takový člun zpozorován několik mil od pobřeží. Poté co byli imigranti zachráněni, zabaleni do přikrývek, nakrmeni, vyšetřeni, otestováni a zjištěna pozitivita několika z nich na coronavirus, putovala celá výprava do karantény. A hádejte kam? – do školy u nás v Maguezu!🤢 Náš názor na vzniklou situaci asi publikovat nemusím. Zaujala nás však ještě jiná věc – ani jeden z několika známých, kterých jsme se ptali, co bude s ilegálními uprchlíky poté, až je propustí z karantény, neměl nejmenší tušení a všichni opáčili, že by je to taky zajímalo. Vyhledali jsme si tedy na internetu informace o nelegální imigraci na Kanárské ostrovy a dozvěděli se mnohé …