Vybalování, aneb adrenalinová zábava
By in

Vybalování, aneb adrenalinová zábava

V pátek jsme si dali pěkně do těla. Jednak samotné stěhování byl celkem mazec. Moje představa, že budu stát pěkně u dveří a odškrtávat jednotlivé položky, vzala během 5 minut za své, když stěhováci začali hrnout do bytu rudlíky plné naštosovaných krabic a já se v seznamu okamžitě ztratila. Zakrátko po mně rezignoval i Vr., který měl připravenou strategii, že bude maníky s jednotlivými krabicemi dirigovat tu do obýváku, tu do kuchyně. Jediné, na co jsme se s Vr. zmohli, byly varovné a místy zděšené výkřiky upozorňující stěhovací partu na futra, skleněné výplně dveří a parketové podlahy,  aby způsobili co nejmenší spoušť. Když odešli, byli jsme v euforii z jedné završené etapy našeho soukromého Marshallova plánu a – hned jsme otevřeli první láhev šumivého. Jenže jak jsme tak popíjeli a rozhlíželi se kolem sebe, bylo čím dál patrnější, že zdaleka není hotovo. Krabice a kusy nábytku povalující se ve všech místnostech byly natolik skličující a iritující zároveň, že jsme se po chvíli zvedli odhodláni, že uděláme ve věcech trochu pořádek. Ačkoli jsme na interiéru za neustálého popíjení usilovně makali další 3 hodiny, o moc lepšího výsledku jsme nedocílili. Co se nám však podařilo – teda hlavně mně – totálně si odrovnat záda. A to je na dnešek plánována první spanilá jízda na kolech podél moře!!!

Abych se nezaměřovala jen na naše soukromí, musím se zmínit taky o místním společenském dění. Asi nejlepším důkazem, že my Lanzaroťané nejsme žádní provinční ignoranti je skutečnost, že včera se v Arrecife konala demonstrace proti globálnímu oteplování. Začala v 6 hodin večer (v pátek) před radnicí, kdy tam už – samozřejmě – nebyla ani noha, pak průvod s transparenty za zvuků hudby prošel po promenádě do centra a veselá nálada připomínala spíš nějaký happening. Poslední účastníci demonstrace se rozjaření a s notně povadlými transparenty trousili pod našimi okny až do půlnoci.

Dále se tento víkend (28. – 29. září 2019) koná na pláži El Reducto před našimi okny již šestý ročník soutěže Summer Challenge. Jedná se o zápolení ve více sportovních disciplínách vyžadující od soutěžících všestrannou sportovní zdatnost, údajně nejvýznamnější svého druhu na evropské úrovni. Letos se jí účastní 120 sportovců z 10 zemí.  

No, a poslední zmínka o místním společenském dění se týká aktivit tandemu VráJi, který tuto neděli  poprvé vyrazí na obhlídku přilehlých pláží na kolech… Nevyrazí. Ptáte se proč? Inu, důvod je velmi prozaický – Vr. přes veškerou snahu nenašel do večera v žádné krabici počítače ke kolům. Jelikož rozbalil všechny krabice, ve kterých se domníval že by mohly být, ale nebyly, budou zřejmě hozené někde zcela nahodile a tedy nás čeká zítra napínavý den. Nevím, zda jsem se zmínila o tom, že máme celkem 114 krabic…

 

Vlevo či vpravo?
By in

Vlevo či vpravo?

Všichni, s nimiž jsme až dosud měli co do činění a potřebovali naši adresu, aby nám zaslali smlouvu či nějaké vyrozumění, po našem sdělení ulice a čísla popisného reagovali: „A dál?“ A my: „Co dál? To je všechno.“ Jenže se ukázalo, že to není všechno, oni chtěli ještě číslo vchodových dveří, poschodí a zda je byt vlevo či vpravo. My kroutili hlavou nad tak nesmyslnou otázkou a vysvětlovali, že jak kdy: z výtahu vlevo a ze schodiště vpravo. Načež kroutili hlavou zase oni jaké jsme to trubky a oponovali, že je to u každého bytu jednoznačně určené. Až při dohadování s přepravní firmou se Vr. už kapku rozčílil a povídá, že čerta starýho záleží na tom, jestli vlevo či vpravo, nade dveřmi je prostě písmeno „I“. A stěhováci se zaradovali:„Takže vlevo, protože „I“ znamená „izquierda“. A bylo jednou provždy jasno. (Musím přiznat, že nám předtím trochu vrtalo hlavou, proč je na každém patře vždycky jeden byt D a druhý I a že to nejde moc podle abecedy…)

A tím pádem jsme taky pochopili, jak je možné, že listonošky dokážou doručit poštu do jednotlivých schránek domů ačkoli nikde nejsou žádná jména, jen např.  A1I, A1D, A2I, A2D… A mimochodem, to, že nikdo cizí (možná ani ta listonoška) neví, kdo konkrétně v bytě bydlí, se nám docela líbí a nejspíš je to navíc v souladu se směrnicí GDPR :-).

No nic, je pátek večer, celá naše domácnost už se definitivně přestěhovala na pobřežní promenádu v Arrecife a některá křesílka, knížky a misky jsou z toho pěkně vykulené, protože moře ještě nikdy neviděly a myslely si, že výhled do zahrádky v Chýni je to nejkrásnější, co je na světě mohlo potkat.

Ze všech věcí, které jsme rozbalili (ale většina zůstane tak jak je a budou rozbaleny až v našem novém domě jednou ve vzdálené budoucnosti…), je poškozená jen jedna bedna, kde záhadně chybí 3 šálky a šest talířků. Všechno ostatní dorazilo netknuté, což se vzhledem k dlouhé pouti kontejneru jeví skoro jako zázrak. Ale možná to zase až takový zázrak není – při našich několika cestách do přístavu jsme se zájmem a zblízka mohli sledovat práci nejrůznějších mechanismů, strojů a trucků při manipulaci a překládce kontejnerů a byli jsme fascinovaní tím, jak jsou vymakané a že s kontejnery  zacházejí doslova „jako v bavlnce“.

Věci se začínají obracet k lepšímu...
By in

Věci se začínají obracet k lepšímu...

Výmluvný úvodní obrázek dává tušit, že… to sice pár dnů trvalo, ale nakonec jsme byli úspěšní a polovinu věcí už máme „doma“. Naše stěhovací firma odvedla opravdu dobrou práci – nějakým způsobem se jí podařilo docílit toho, že jsme nakonec clo z dovezených věcí zaplatit nemuseli. Když jsme si šli kontejner vyzvednout a v překladišti ho poprvé uviděli, byl na zohýbané plechy na jeho bocích dost hrozný pohled. Cristina – pracovnice místní přepravní firmy – konstatovala, že víc orvaný kontejner v životě neviděla, a to pracuje v přístavním skladu už 25 let. Když ho pak odplombovali, byly sice uvnitř některé krabice mírně našikmo, ale obsah těch, které jsme zatím rozbalili, je v pořádku.

Naštěstí v první várce dorazily:
– matrace a všechny díly manželské postele (hurá, můžeme rozmontovat tu vrzající nestvůru!);
– kávovar i s bombičkami (první opravdické Nespresso po dvou měsících na sebe nedá dlouho čekat);
– velký pekáč (zítra bude vepřo-zelo);
– krabice s některými kuchyňskými ingrediencemi, včetně hrubé mouky (tedy bude i knedlo);
– Vráťova motoristická helma, rukavice a bunda (jakmile dorazí motorka, bude tedy Vr. moct vyrazit na silnici);
– repráky a zesilovač (sousedi, těšte se!);
– nářadí (můžeme tu vrzající nestvůru rozmontovat hned!).

Další pozitivní zpráva, která nám došla až asi dva dny poté, co se za námi zavřely dveře Miguelovy kanceláře, je že na té části pozemku, která je určena pro zemědělské účely, si můžeme připravit terén pro případné pěstování rostlin, tedy  odstranit současné křoví, vyčistit pozemek, začít budovat terasy, zídky a podobně.

Nadšeni z možností, které se před námi otevírají, jsme hned další den vyrazili do Maguezu a natrefili na majitele firmy specializované na zemní práce, který současně vlastní kus kopce nad námi, kde těží kameny a sopečnou suť. Dohodli jsme se, že nám nejdřív vyhrabe terasy a pak doveze materiál na zídky i posyp. Tentýž člověk nám dal kontakt na stavební firmu, která v oblasti staví, je spolehlivá, precizní a rychlá.  

 

Všechno je složitější...
By in

Všechno je složitější...

Kontejner stojí v přístavu už šestý den a začaly nabíhat poplatky za prodlení a zabírání prostoru. My k němu nemůžeme, protože není proclený. A proclený není proto, že se vzpíráme zaplatit clo za věci v něm. Podle platného zákona jsou totiž od cla osvobozeny věci, které vezete z jednoho členského státu EU do jiného v případě, že se jedná o věci osobní spotřeby (domácnost) starší než 6 měsíců, ve státě z něhož se přeprava koná jste žili více jak 1 rok a ve státě kam je převážíte plánujete žít taky víc jak 1 rok. My všechny podmínky splňujeme, ale chybí nám dvě zásadní potvrzení: 1) z obecního úřadu v místě posledního bydliště, že jsme se odstěhovali a 2) z konzulátu ČR ve Španělském království, že jsme se přistěhovali. Ponechám bez komentáře, že stěhovací firma nás na nic takového neupozornila.

Takže jsme strávili poslední dva dny pobíháním a popojížděním po úřadech počínaje transportní firmou, která má vyzvednout věci z kontejneru v přístavu a dopravit je do bytu, celní správou, finančním úřadem a místní radnicí a při čekání na chodbách telefonováním na konzuláty ČR ve Španělsku, přičemž místně příslušný konzulát na Tenerife je už několik měsíců zavřený, telefonní číslo na konzulát v Barceloně je neexistující, konzulát na Mallorce má úřední den pouze v úterý… Nakonec se nám podařilo dovolat na konzulát v Madridu, kde nám pracovnice sdělila, že nikdy v životě o podobném potvrzení neslyšela a navíc nás neznají a tedy nám takové potvrzení nemohou vydat. Na dotaz, zda by ho vydali v případě osobní návštěvy odtušila, že i kdyby nás viděli, na skutečnosti, že nás neznají a nemohou vědět, co ve Španělsku zamýšlíme, by to nic nezměnilo. S tím se, upřímně řečeno, nedá než souhlasit. Hovor pak zakončila razantním ujištěním, že české zastupitelské úřady nemají žádnou pravomoc podobná potvrzení vydávat a pokud jsme s výsledkem telefonátu nespokojeni, máme si případně stěžovat na Ministerstvu zahraničních věcí. Vrtá nám hlavou, jak je možné, že pro Němce a Angličany místní konzuláty podobnou službu zajišťují. Je Česko naprosto nepřipravené na vystěhování vlastních občanů, anebo máme prostě jenom smůlu, že jsme z malé země? Každopádně, výsledek našeho dvoudenního snažení je nulový a celním poplatkům se zřejmě nevyhneme…

A jak dopadla návštěva v Haría? Miguel s námi byl hotov za 10 minut. Vyslechl nás, mrknul do počítače, otevřel složku, prohlásil, že v projektu je pár nedostatků, které se musí odstranit a že bude kontaktovat našeho architekta. Ještě nějaké dotazy? Pokud ne, těšilo mě. Pivo odmítl.

Uznejte, že po takových nervácích si člověk musí udělat trochu radost. A kde jinde než v zahradnictví?

Náš kontejner dorazil do přístavu!
By in

Náš kontejner dorazil do přístavu!

Z Prahy přes Hamburg, Las Palmas (Gran Canaria) a Rosario (Fuerteventura) připlul ve středu večer do Arrecife. Během dlouhé a spletité cesty náš kontejner celkem 3x překládali – jednou z náklaďáku a 2x z lodi na loď.  Máme hroznou radost, že už konečně budeme mít zase své vlastní matrace, kola, muziku, počítače, nádobí atd., ale vzhledem k anabázi, jakou absolvoval, se trochu obáváme, co uvidíme až ho otevřou…  což bude zítra.

Dnes je mimořádně významný den i z jiného důvodu – jedeme do Haría poprvé navštívit Miguela, kterému s Vr. soukromě přezdíváme Napoleon Bonaparte Všemocný. Přezdívka se pojí k jeho malému vzrůstu, ale o to větším pravomocem a údajné svévoli při rozhodování. Vyzbrojeni radami Alejandra (našeho architekta), abychom mu mírně podkuřovali a v žádném případě se nezmiňovali o tom, že na vydání stavebního povolení měl ze zákona 3 měsíce, jak to tedy přijde, že jsme ho do dneška nedostali, mlčky vyrážíme na klíčovou misi. Nálada ve voze je pochmurná. Pod nohama mi v dárkové tašce cinká 10 lahví Plzeňského Prazdroje, které nám Alejandro schválil jako přijatelný dárek, jež nebude brán jako korupce a prolomí ledy. Vr. má cestou několik poměrně vtipných nápadů, jak Miguelovi jednak zalichotit a jednak decentně naznačit, že nejsme žádní no-name a máme tady na Lanzarote dlouhé prsty, ale zapomíná na mou dosud neohrabanou španělštinu, kterou nedovedu přesně vyjádřit jemné nuance balancující na ostří nože, takže bychom riskovali těžkou blamáž. Nálada ve voze houstne a Vr. ji nakonec odlehčí žertovným návrhem, že nejlepší bude Miguelovi hned při příchodu sdělit, že dobře víme, za jakého hajzla je v širokém okolí považován, ale že tomu vůbec nevěříme a jsme naopak přesvědčeni o jeho dobrých úmyslech a vstřícnosti vůči stavebníkům. A že nejlépe to dokáže co nejrychlejším vydáním stavebního povolení na náš dům (-:.

Co všechno budeme ještě opravovat?
By in

Co všechno budeme ještě opravovat?

Včera byla další fiesta na počest jiné patronky Lanzarote, a to Nuestra Señora de los Dolores. Rozhodli jsme se využít příležitosti tohoto svátku – a současně dne pracovního volna, kdy jsou úřady zavřené a nedá se nic zařizovat – k zevrubnému pročištění kuchyňského odpadu, který už skoro neodtéká. Na seznamu je ještě pročištění odpadu sprchového kouta a vany, upevnění jedné záchodové mísy a prkénka, natažení perka u rolety, aby po zatáhnutí sama vyjela nahoru a odstranění vrzání roštů postelí, takže máme program ještě na několik dalších fiest, které budou bezpochyby brzo následovat. Ještě že mám tak mimořádně šikovného a všestranně zručného muže… s nějakým nemehlem by se křehká žena, u které propuká dávicí reflex při prvním závanu zápachu z odpadni trubky, ani vydat  na Kanárské ostrovy nemohla. A ještě jsem od mého skvělého muže dnes dostala tak velký důkaz oddanosti a lásky, že mě to až dojalo. Kytici? Prsten? Kdepak, něco daleko cennějšího… V odpadkovém koši na bioodpad se nám totiž pomnožili hnusní malí béžoví červíci. Zřejmě jsme podcenili zdejší teplé (a v koši vlhké) klima. Když jsem dnes ráno objevila tu katastrofu, málem jsem omdlela hrůzou. No a Vr.  všechny ty červy postupně za použití několika metod odstranil, ačkoli se na vnitřku odpadkového koše drželi jako svině (pardon). No nic, budeme muset vypracovat nový postup jak skladovat bioodpad.

Každodenní program
By in

Každodenní program

Dny čekání na udělení stavebního povolení trávíme celkem činorodě a zatím se nenudíme. Momentálně jsme neuvěřitelně šťastní, že pro nás skončila doba každodenní povinné pracovní činnosti. Zažíváme opojný pocit volnosti a nezávislosti, jaký si pamatujeme naposledy z raného mládí. Bezstarostné bytí. Roztažená křídla a vítr ve vlasech. Přesvědčení, že nás čeká další krásná životní etapa.

Den většinou začínáme kolem 8:30 (v Česku 9:30) cvičením před snídaní. Po snídani se věnujeme buď zařizování něčeho na různých úřadech, anebo pracovním záležitostem, dění ve světě aut a motorek (Vr.), či psaní e-mailů kamarádkám a surfování po stránkách bydlení a designu (já). Pak společně připravíme  3 – 4chodové menu, následuje krátká siesta, koupání v zálivu před našimi okny, mírné studium španělštiny (Vr.) a četba místních novin či článků na španělských internetových stránkách (já), procházka/běh po několik kilometrů dlouhé přímořské promenádě z Arrecife do Playa Honda, lehká večeře s vínem a sledování čehokoli ve španělské televizi s cílem zase se o krůček zlepšit. (Vlastně ani nevíme, zda česká televize věnuje pozornost katastrofálním bleskovým záplavám, se kterými se v posledních dnech potýká kontinentální Španělsko, ale španělské zpravodajství téměř nic jiného nevysílá.)

Lehké obměny programu jsou způsobeny většinou jen objektivními příčinami, např. interval mezi dvěma přílivy je zhruba 12 a půl hodiny, takže každý den přichází o půl hodiny později. Logicky se tedy časem musíte přírodě přizpůsobit a jít si zaplavat před obědem, protože nejlépe si to užijete když je hladina moře nejvyšší. Po žlutém písku dojdete až po krk do moře a skalky lávových kamenů na dně jsou zatopené natolik, že na ně ani nedosáhnete, natož abyste si ukopli palec u nohy. Rozdíl hladin mezi odlivem a přílivem tady činí zhruba 3 metry.

Zatím jsme tak vytížení fyzickými aktivitami, na které nám v Česku nezbýval čas a na které jsme se ukrutně těšili, že jsme dosud nestačili podniknout žádné výlety, abychom ostrov lépe poznali. Například každodenní podvečerní svižná procházka podél moře v mírném větru přinášejícím drobné kapénky mořské vody a vonícím solí a jódem se nám asi hned tak neomrzí.

A ještě jsem zapomněla na další činnost, která nás pravidelně zaměstnává, a to jsou nekončící drobné opravy našeho bytu…

Otázky a odpovědi I.
By in

Otázky a odpovědi I.

Na některé otázky, které nám vrtaly v hlavě, už začínáme dostávat odpovědi. Například:

1) Kampak asi tak místní jezdí na dovolenou (cha, cha)? Většina lidí, se kterými jsme za těch pár dnů přišli do styku: realitní agentka, majitel našeho bytu a právník v jedné osobě, prodejce aut, náš architekt, úředník na radnici, šéf naší pobočky banky, ale i recepční či poštovní úřednice za přepážkou, jezdí – to se podržte – na dovolenou do Evropy či Jižní Ameriky. V případě Evropy většinou přistanou „na Poloostrově (la Peninsula)“, jak říkají pevninskému Španělsku, ale většinou to spojí ještě s návštěvou nějaké další země. A my měli bláhově zato, že většina místních sebou o dovolené prostě „plácne“ na nejbližší pláž. Například Emilio – náš domácí – sjezdil na elektrickém kole tak velkou část Evropy, že Vr. jen blednul a tiše záviděl.

2) Jak je to vlastně se spropitným? Velmi liberální. Dát jej můžete ale nemusíte. Pokud dáte, jeho výše záleží čistě na vás a vaší spokojenosti. Občas se setkáváme se situací, že za námi číšník vybíhá až na ulici a vrací pár drobných, které jsme nechali na tácku.

3) Je odsolená mořská voda, která teče z kohoutku, pitná? NENÍ. Takovou odpověď jsme slyšet nechtěli, předpokládali jsme, že ano. Představa nekonečného vláčení se s kanystry vody – byť velmi levné –  nás trochu otrávila.

4) Sežene se v místních obchodech mák anebo měkký tvaroh? NE. Upřímně, čekali jsme to. Že se kromě Česka snad nikde na světě nesežene hrubá a polohrubá mouka je už všeobecně známo.

A jen pro zajímavost, úplněk tady nastává o den dřív než v Česku, tento měsíc byl tedy včera,
v pátek 13. září.

 

Jak málo stačí...
By in

Jak málo stačí...

… aby svět byl zase krásný! Všechny problémy vyřešeny, oba přístroje fungují jak mají. Nevěřili byste, jak opojný pocit je sledovat ve vánku se třepotající krásně vyprané a na šňůře pověšené ručníky. Pračku nakonec opravil Vr. sám, neb ho těsně před použitím krumpáče (kladivo zatím nemáme), napadlo, že příčinou nefungujících senzorů by mohl být ucpaný filtr. A taky že byl! No, a na lednici se přišel dnes v 11 hodin podívat servisní technik, ujistil nás, že do 16:00 zajistí opravu, v 15:00 zazvonil u dveří s náhradním dílem a o čtvrt hodiny později už jsme vítězoslavně mohli konečně po třech dnech opustit kuchyň bez obav, co se tam zase za naší nepřítomnosti stane. Zatím nám připadá, že tady všechno funguje rychle, spolehlivě a hladce. Tedy s výjimkou stavebních povolení a zápisů do pozemkových registrů…

Taky se nám maličko komplikuje doprava kontejneru. To má ale na svědomí stěhovací firma, respektive dle oficiálního vysvětlení její pracovnice, která měla naší zakázku na starosti a uprostřed zařizování údajně dala výpověď a ze dne na den odešla z firmy.  Což může být pravda, ale také nemusí… Každopádně poslední týden dostáváme  emailem neustále další a další formuláře k vyplnění, u některých navíc moc netušíme, jak je máme vyplnit. A hlavně, do včerejška jsme měli zato, že veškeré administrativní úkony vyřeší firma za nás a my jednoho dne prostě jenom otevřeme dveře a krabice s našimi věcmi vpochodují do bytu. Včera však přišlo veliké překvapení v podobě sdělení, že vykládku kontejneru ve skladu a dopravu do bytu si musíme zařídit sami a že to takto bylo odpočátku ve smlouvě dohodnuto. Zkontrolovat to momentálně nemůžeme, protože smlouva je – hádejte kde? V kontejneru! (-: Takže jsme pár údery do klávesnice změnili ve vyhledávači klíčova slova a namísto firmy pro opravy domácích spotřebičů teď hledáme stěhovací firmu.

To mi připomíná, že včera jsme se byli poprvé koupat na pláži před naším domem a já jsem si naivně na zítřek naplánovala nákupy plážového oblečení…
To jsem ještě nevěděla, že budeme mít daleko atraktivnější program – totiž čekání ve frontě na celním úřadě na razítko do formuláře.

Naše intuice byla správná...
By in

Naše intuice byla správná...

… bohužel. Už druhý den se věnujeme od rána do večera našim dvěma kuchyňským přístrojům. Kdepak staré! Právě naopak, jsou příliš sofistikované.  Co se týče lednice, od včerejška se vypíná při každém otevření dveří, takže pokaždé musíme zcela od začátku nastavit celý panel, včetně mrazáku. A dnes nás překvapila další novinkou – nastavení panelu se podaří pokaždé až na několikátý pokus, protože mezitím několikrát spustí alarm. 

Ani pračka s námi nechce spolupracovat. První zkušební dávka prádla se sice začala nadějně prát, ale teď už  se potřetí máchá a ať mačkáme jakékoli knoflíky, k odstředění se nemá. A dokonce nejdou ani odemknout dvířka, takže ty ručníky asi odepíšeme.

Hlášky na displeji jsou zpravidla tak jasné a srozumitelné: „ERROR“, „DE“ či např. „05950“, že Vr. navrhuje vzít kladivo a „rozflákat ten zmetek“. Bezmoc, kterou zažíváme při pohledu na šibalsky červeně mrkající displej, nás utvrzuje v  tom, že rozhodnutí odejít někam, kde ještě lidem nevládnou hi-tech přístroje a chytré domacnosti, bylo to nejrozumnější, co jsme mohli udělat. Otázkou však je, zda Lanzarote je v tomto ohledu tím správným místem, protože například naše kuchyň v Arrecife je vybavena ještě moderněji, než ta, kterou jsme měli v Chýni. I co se týče jakéhokoli jiného zboží jsou zdejší obchody minimálně srovnatelné s českými.

Jedinou radostí, kterou si dnes Vr. dopřál, bylo zakoupení krumpáče a rýče na zahradní práce v obchodě Optimus, kde mají veškerý sortiment materiálu a nářadí pro různé řemeslníky a kutily.

Ani zákusek se dnes totiž nevyvedl podle představ.  Ukázalo se totiž, že zdejší pudink funguje zcela jinak než ten český –  při vaření zůstane řídký jako voda a vůbec nezhoustne. Nakonec jsem si přečetla návod a tam stálo, že zhoustne až za 3 hodiny v lednici! Tak jsme ho holt vypili…